HISTORIA LEŚNICZÓWKI

Leśniczówka w Wielkiej Puszczy, to prawdziwy dom leśniczego. W 1991 roku, kiedy zaczęliśmy regularnie tam przyjeżdżać, mieszkała w nim jeszcze Babcia (wdowa po leśniczym). Piastujący stanowisko Głównego Leśniczego, pan Jarosław Płoskonka mieszkał już w nowym domu obok. Początki były trudne: brak ciepłej wody, jedna mała izba (przerobiona na pokój mieszkalny ze stajenki), ale zapał i energia tworzenia jaka drzemała wówczas w młodej jeszcze kadrze naukowej i studenckiej pozwoliła na stworzenie prawdziwej eksperymentalnej zlewni badawczej.

Na początku należało przygotować posterunki badawcze - wiązało się to z położeniem kilometrów kabli (oczywiście wszystkie prace ziemne prowadzone były przy pomocy łopat i kilofów), przystosowaniem punktów pomiarowych do automatycznego systemu pomiarowego itd...

Później przyszła pora na remont samego budynku, który po odmalowaniu przez studentów na pierwszej praktyce (1993) odzyskał dawny urok. Rozwinięcie bazy noclegowej wymagało adaptacji strychu. Była to wielka praca jaką wykonali tylko i wyłącznie członkowie ówczesnego Zakładu Systemów i Prognoz Hydrologicznych (obecnie Zakładu Hydrologii). Całość dzieła uwieńczyło wybudowanie kominka oraz wykorzystanie go do ogrzewania pomieszczeń.

Obecnie leśniczówka jest wykorzystywana zarówno do prowadzenia prac badawczych (jako zlewnia eksperymentalna), stanowi miejsce praktyk studenckich i obozów naukowych oraz miejsce wypoczynku dla pracowników Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej PK.

Położona w urokliwym miejscu, w delcie dwóch cieków:  Wielkiej Puszczy i Roztoki, otoczona lasem daje możliwość oderwania się od zgiełku wielkich miast, pozwala na spokojną pracę i skuteczny wypoczynek...

GALERIA

     

INTERAKTYWNA LEŚNICZÓWKA

Interaktywna leśniczówka pozwoli zobaczyć Ci jak wygląda jej wnętrze. Szukaj na obrazku aktywnych miejsca. 

Idź na skróty:

- sala główna

- pokój prowadzących

- pokój 1

- pokój 2

- pokój 3 (na górze)

- łazienka na dole

- łazienka na górze

    

2007 - szybki remont dachu

Na dachu Marek (rzecz jasna)

2000 - przygotowania do sezonu grzewczego

Włodziu i Marek w ramach przygotowań do zimy - pomniejszają duże kawałki drewna
zobacz więcej - kliknij

1996 - prace remontowe przy leśniczówce

 

Marek i Jacek montują rynny

Marek maluje kuchnię

I znowu Marek - tym razem reperuje spłuczkę

Marek i Piotrek Szypułka dzielnie reperują coś

1992 - pierwsze prace przy leśniczówce i posterunkach badawczych

Piotrek Łabuda

zarabia kabelki

Tomek Musialik maluje

nogi klatkimeteorologicznej

Marek coś tam dłubie

A Marcin Tarczyński

jak zwykle przy garach

 

 

aktualizacja: marzec 2012 Dziobak