>> STRONA GŁÓWNA

>> GDZIE NA DESKĘ

>> POGODA

>> DZIOBAK.PL

>> WINDSURFING

>> YACHTING

>> INNE SPORTY

>> POLSKIE DROGI

>> KONTAKT

   

 

snowboardowa strona Dziobaka

góra ŻAR
Międzybrodzie Bielskie

aktualizacja 2020-12-26

Góra Żar znajduje się w miejscowości Międzybrodzie-Bielskie, u podnóża tej góry rozpościera się jezioro Międzybrodzkie. Sama góra do tej pory słynęła z lotniska dla szybowców oraz paralotni ale przede wszystkim z elektrowni pompowo-szczytowej ze zbiornikiem umiejscowionym na szczycie.

Górna Żar - panorama

Najnowszą atrakcją tego miejsca jest stok z wyciągiem w postaci kolejki szynowej. Inwestycja ciekawa i jak sądzę potrzebna - w sumie na poziomie europejskim. Jednorazowo kolejka może zabrać ponad 100 osób.

Żar - widok od strony jez. Międzybrodzkiego

Żar - górna stacja


Górna część stoku - widok na jezioro Żywieckie

Kolejka do kolejki

Sama góra - bardzo przyzwoita - długa i szeroka trasa o solidnym spadzie. Sam stok bardzo dobrze przygotowany pozwala na szybką jazdę.

Śnieg powinien się utrzymywać dość długo z uwagi na specyficzny klimat góry Żar.

Niestety polskie klimaty wyciągowe nie ominęły i tego miejsca. Za mało wyciągów (lub za dużo ludzi) powoduje, że czas oczekiwania na wyjazd jest nie współmierny z czasem zjazdu.

Niestety na górze Żar nie przewidziano miejsca do nauki - chociaż położone poniżej dolnej stacji kolejki lotnisko (w zimie nie wykorzystywane) byłoby idealnym stokiem do pierwszych  kroków - tylko brak wyciągu. Stąd też osoby uczące się skutecznie stresują osoby, które chcą pojechać szybciej (zwłaszcza w miejscach gdzie trasa staję się węższa).

Istnieje możliwość nocnej jazdy. Stok bardzo dobrze oświetlony. Z uwagi jednak na cały dzień eksploatacji (bez ratrakowania) warunki wieczorem mogą nie być najlepsze.

Środkowa część góry


GALERIA: [2004] [2005]


2005

30 styczeń 2005

 

Górna część trasy

Dolna część trasy

W wagoniku

 kolejki

Beata

 w akcji

Dziobak

 na szlaku

I znowu Dziobak

A teraz

 Łukasz

Zobacz więcej>


2004

Dziobak na stoku góry Żar (2004-02-22)

Zobacz więcej>


 

aktualizacja: 26/12/20