dziobak.pl      strona windsurfingowa     Stowarzyszenie WIATER    kontakt

 
 

strona główna
spot(y)

dojazd

Około 10 km do Nowego Sącza i tuż przy Starym Sączu znajdują się powyrobiskowe stawy, obecnie przekształcone na kąpielisko miejskie. Z uwagi na niewielką odległość od Nowego Sącza oraz nie taką znów mało powierzchnię akwenu zostały zauważone przez lokalnych deskarzy i kiciarzy.

DOJAZD

Aby dotrzeć nad stawy należy kierować się na Stary Sącz. Przy wjeździe od Nowego Sącza należy skręcić w prawo (przed starym Sączem). Przy wjeździe od dzielnicy Helena (Podegrodzie) należy skręcić w lewo w kierunku na Stary Sącz (Nowy Sącz). Zobacz mapę z dojazdem.

Niewątpliwą zaletą jest położenie stawów w nieznacznej odległości od miasta oraz całkiem wygodny dostęp do wody i miejsce do taklowania sprzętu. Niestety miejsce to posiada też sporo wad. Dostęp do kąpieliska jest w pewien sposób ograniczony (należy dostać się na teren ośrodka rekreacyjnego: należy opłacić wstęp oraz uzyskać pozwolenie (lub nie) na wjazd), w sezonie letnim kąpielisko jest oblegane przez kąpiących się ludzi co uniemożliwia swobodny dostęp do wody, w szeroko pojętym sezonie wędkarskim na teranie stawu biwakują lub stacjonują wędkarze, niejednokrotnie pływając łódkami po akwenie (co może utrudniać swobodne korzystanie z wody).

Część problemów można rozwiązać. Zamiast wjeżdżać na teren kąpieliska można objechać go i zatrzymać się na polanie nad samym akwenem. Niestety należy wjechać pod zakaz (nie wiem kto może wjeżdżać w tą drogę, ale przy stawach stoik sporo przyczep, aut i znajdują się tu również domki). Co do kąpiących się i wędkarzy, to z reguły jak mocno wieje ich liczba maleje (zwłaszcza na wiosnę i jesienią), więc tutaj nie powinno być problemów.

Według mnie największe zmartwienia stanowi ukształtowanie niecki stawów i jej zagospodarowanie. Staw jest otoczony wałem (wyższym niż powierzchnia wody) oraz obsadzony drzewami, dlatego wiatr może tutaj dochodzić słabszy (ale jest to informacja jeszcze dokładnie nie sprawdzona).

SPOT

Dojazd do spotu: przed wjazdem na teren kąpieliska należy wjechać w boczną drogę i objechać stawy północnej
Parking:
samochód (w opcji jazdy wokół stawów) parkujemy na trawie nad samym zbiornikiem
Taklowanie: na trawie nad samym zbiornikiem
Najlepsze kierunki: wschód - południowy-wschód, południowy (z ewentualną odbiciem na południowy-zachód)

Wszystkie informacje nie zostały sprawdzone w praktyce. Niemniej jednak uznaję ten akwen za miejsce awaryjne na niespodziewany czas z wiatrem lub dla osób, którzy z uwagi na inne zajęcia dysponują ograniczonym czasem a znajdują się w okolicy Sącza.

 

 

windsurfingowa strona Dziobaka - Stary Sącz - stawy - kąpielisko - windsurfing - snowboard - sporty wodne - Dziobak - dziobak.pl