SPOT

DOJAZD

GALERIA

WINDSURFING

WIATER

DZIOBAK.PL

KONTAKT

Jezioro Domasa leży w północnej części Słowacji, w okolicach miasta Stropkov.

Malowniczo położone jezioro, między pasmami gór, stanowi dobry akwen pływań. Jest to spowodowane specyficznym ukształtowaniem terenu, który tworzy dysze podbijając siłę wiatru z kierunków północnych o jakieś 1-2 stopni Bf.

Woda w jeziorze jest czyta więc bez problemu można pływać na desce oraz zażywać kąpieli.

Opis akwenu>>

aktualna prognoza na windguru.cz>>

 

 

 

 

Spot nr 1

Domasa-Krym (tak nazywa się to miejsce na Słowackiej stronie o windsurfing). Spot stanowi kamping, który jest po prostu wielką łąką.
Wjazd na kamping kosztuje dosłownie parę złotych. Na kampingu znajduje się mały sklepik z wyszynkiem oraz kibielki (których standard jest dość słaby - ale do wytrzymania).
Słabe jest natomiast zejście do wody. Brzegi strome  zostały zabezpieczone narzutem kamiennym. Co jakieś 30 m są wybetonowane schody, ale dosyć wąskie i przy wyższym stanie wody śliskie. Dlatego trzeba ostrożnie znosić (a zwłaszcza wynosić) sprzęt. Za to można pływać przy samym brzegu. Alternatywą do biegania ze sprzętem po stromych schodach jest  'parkowanie' deski na bojce, tylko wówczas do brzegu trzeba dopłynąć wpław.
Sklepik dość dobrze zaopatrzony można wypić kawę lub piwo są też tanie wina. Z noclegiem też nie ma problemu można rozbić namiot lub przywieźć przyczepę.

 

Spot nr 2

Alternatywnym miejscem do pływania, a obecnie najczęściej odwiedzanym przez deskarzy z Polski, jest spot przy klubie sportowym SURFCLUB.

Spot jest położony w okolicach zapory. Zejście do wody po betonowych slipach lub kamienistym podłożu. Pływa się praktycznie przy brzegu lub praktycznie  na środku jeziora, czyli w znacznej odległości od brzegu (w zależności od kierunku i odkrętkach wiatru). Z uwagi na większą przestrzeń niż na Krymie wiatr wchodzi stabilniej z reguły jest nieco mocniejszy i oczywiście fala robi się znaczna.

Ta część jeziora jest w tej chwili modernizowana i w niedługim czasie może będzie można skorzystać z bardziej komfortowych warunków bytowo-sanitarnych.

Obecnie taklujemy się miedzy przyczepami i domkami Słowaków rozkładając sprzęt na trawie. Przy SurfClubie znajduje się toaleta.

Przy północnych kierunkach wiatr z reguły jest większy niż pokazują prognozy - jest to wywołane przez dyszę utworzoną ze szczytów gór leżących po lewej i prawej stronie jeziora. Siła wiatru może zaskoczyć, a rozbujane wody jeziora tworzą bardzo przyjemne fale(!). Najlepszym kierunkiem do pływania na tym akwenie jest wiatr z północy lub południa, przy czym na południowy wiatr dużo bliżej jest na Klimkówkę






Dodatkowo można jeszcze skorzystać z łąki oddalonej o pareset metrów od SurfClubu w stronę zapory.

linki:

surfclub.sk - klub windsurfingowy

surfclub.sk - kamera
surfclub.sk - prędkość wiatru

surfclub.sk - meteo (dzisiaj)

 

pogoda:

meteo.sk - webcam na Słowacji

aktualna pogoda + prognoza:

 - Turany nad Ondavou

 - Holcikovce

Słowacja: pogoda

shmu.sk - Stropkov

shmu.sk - Tovarne

 

informacje o akwenie i okolicy:

www.domasa.sk

www.tatra-domasa.sk

www.domasa.estranky.sk

domasacity.sk

e-domasa.sk

 


 
 

 

Zbiornik wodny Domasa znajduje się na terenie wschodniej Słowacji (położony około 120 km od Nowego Sącza i zaledwie 19 km na południe od miasta Stropkov). W pobliżu jeziora znajduje się jedna z najczystszych i największych miejscowości w okolicy - Valkov. Wygodny dojazd, wspaniałe widoki, cisza i spokój, to największe atuty tego akwenu. O atrakcyjności tego obszaru decyduje również naturalne środowisko, wiele zatoczek, z czystą, niebiesko-zieloną wodą (zbiornik wodny Domasa posiada dużą zdolność samooczyszczania). Położony jest na obszarze pozbawionym zanieczyszczającego przemysłu, dzięki czemu jest znany z czystej wody z ogromem ryb (pstrągów, karpi, boleni, sumów, szczupaków i węgorzy). Domasa oferuje także wiele atrakcji rekreacyjnych: kąpieliska, kajaki, windsurfing, kitesurfing, yachting oraz inne sporty wodne. Otoczenie jeziora stanowią pełne zieleni wzgórza z piękną architekturą, przez co region ten jest zwany przez Słowaków (i nie tylko) zieloną perłą wschodniej Słowacji.

Zapora Velka Domasa powstawała w latach 1962-1967 jako część systemu zarządzania zasobami wodnymi na nizinach Wschodniej Słowacji. Zadania zbiornika to: ochrona przeciwpowodziowa, rozcieńczania ścieków BUKÓZA Vranov, produkcja energii elektrycznej oraz nawadnianie 17000 hektarów pól uprawnych, dodatkowo hodowla ryb oraz sport i rekreacja.
Parametry zbiornika:
Powierzchnia zbiornika: 1422 ha
Długość: 14 km
Maksymalna głębokość: 25 m
Głębokości nawigacyjne: 8-15 m
Maksymalna szerokość: 4 km
Objętość: 187500000 m3
Położenie: 162,4 m n.p.m.
Średnia temperatura wody: 23oC (najcieplejszy akwen na Słowacji)

 

 
aktualizacja: 2022-07-06 windsurfingowa strona Dziobaka (Domasa)