LOTNISKA

Oczywiście jedynym słusznym środkiem transportu jakim można dotrzeć do Egiptu jest samolot. Czy jednak jest wszystko jedno skąd się wylatuje - hmm - wydawać by się mogło, że tak (np. korzystając z usług tego samego biura podróży) - pozostaje tylko kwestia odległości dojazdu do lotniska. Tak niestety nie jest! Ważne jest nie tylko skąd wylatujemy, ale i gdzie wylądujemy (jeśli oczywiście mamy wybór lotniska docelowego).

Kraków

Dla nas czyli osób mieszkających na południu to idealne rozwiązanie - blisko (czyli krótki czas dojazdu) i nie trzeba auta zostawiać na lotnisku. Niestety nie wszystkie biura i nie do wszystkich miejsc oferują możliwość lotu z Krakowa (ale zapewne z czasem będzie tych miejsc coraz więcej). Na lotnisku miła obsługa, szybko załatwiane formalności. Nie było opłaty za sprzęt windsurfingowy. Sam lot z Krakowa do Hurgady był spokojny, pełny catering na pokładzie! Super

Katowice

Wypada podobnie jak Kraków, chociaż trzeba dojechać nieco dalej. W tym wypadku można zostawić auto na lotnisku lub (chyba prościej) poprosić uczynnego kolegę, aby odwiózł nas i przywiózł. Szybko załatwione formalności. Brak opłat za przewóz sprzętu windsurfingowego.

Warszawa

To chyba najgorsze lotnisko w Europie. Zarówno po względem obsługi jak i standardów oczekiwania nalot. Sama hala jest za mała do takiej liczby lotów, słaba klimatyzacja i fatalna organizacja. Brak wyboru w gastronomii i sklepach.  Mimo tego, że przyjechałem na lotnisko klika godzin przed czasem, sprzęt windsurfingowy mogłem nadać dopiero na 2 godz. przed wylotem (mimo tego, że nadaje się go w zupełnie innym miejscu niż bagaż podróżny). Obsługa bagażu nadwymiarowego nie podnosi więcej niż 32 kg, zatem większe pakunki trzeba przepakowywać (na lotnisku we Frankfurcie przewoziłem quiver ze sprzętem o wadze 80 kg i nie było problemu). Oczywiście za sprzęt musiałem zapłacić 200 zł (chociaż na innych lotniskach opłaty nie ma). Na dodatek na osobę która mogła przyjąć należność (nie wiem dlaczego nie można było zrobić tego na check-inie), pojawiła się kilka minut przed godzina odlotu - więc na lotnisku byłem pierwszy - a do samolotu wszedłem ostatni. Sama odprawa tez była słabo zorganizowana, nie dość, że rozpoczęła się godzinę po planowanym czasie (panie po prostu siedziały sobie i patrzyły się w sufit), to okazało się, że pojawiły się jakieś problemy techniczne i zamiast trzech stanowisk są tylko dwa - totalny chaos i wieczne problemy. Dla osób z południa wylot z Okęcia, to konieczność zostawienia samochodu na parkingu czyli dodatkowe koszty (na 2 tyg kwota waha się od 130-250 zł).

Okęcie to również najdroższe lotnisko w Europie, biura podróży aby utrzymać ceny na jednym poziomie rezygnują z cateringu na pokładach czarterowych, za to przewoźnicy chętnie sprzedają napoje i jedzenie podczas lotu w cenach kosmicznych (w końcu bliżej gwiazd niż na ziemi) - puszka coli kosztuje 5 zł(!). Podczas naszego lotu oszczędzano również na klimatyzacji, ponieważ temp. na pokładzie było bliska 35 stopni. NIGDY WIĘCEJ LOTU Z WARSZAWSKIEGO OKRĘCIA! Totalna porażka w centrum Europy.

Hurgada

Lotnisko, które chyba nigdy nie zasypia. Mimo tak duże ruchu wszystko odbywa się bardzo szybko i sprawnie. formalności załatwiane od ręki i w ciągu paru chwil. Sprzęt windsurfingowy jest czymś normalnym i nie podlega opłacie. Obsługa bez kłopotów i problemów radzi sobie z takim bagażem. Na dodatek oczekując na lot można nie tylko dobrze zjeść, ale również zakupić ostatnie pamiątki przed wylotem, czy zaopatrzyć się sklepach wolnocłowych.

Sharm El Shaikh

  Lotnisku o standardzie zbliżonym do Hurgady, chociaż wewnątrz znacznie mniejsze zaplecze gastronomiczno-pamiątkarskie (i ceny jakby wyższe, ale też mogło mi się wydawać). Tutaj wszystko poszło szybko i sprawie, a nawet lepiej, bo nikt nam nie zabronił noszenia na pokład picia (wnieśliśmy kilka butelek coli i wody). Dahab oddalone jest od Sham (lotniska) o jakieś 1.5 godziny jazdy, przy czym jeśli mieć wprawnego kierowcę, który pojedzie ze średnią 150, to czas przejazdu można bardzo, bardzo skrócić. Zobacz więcej>>


GALERIA

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

lotnisko w Katowicach

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

Katowice

Warszawa

lot z Katwowic

lot z Warszawy

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

 

Lotnisko w Hurgadzie

Z lotu ptaka....

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć