Jeden z najmłodszych zbiorników w Polsce. Malowniczo położony akwen, który powstał po spiętrzeniu wód Dunajca (opis zbiornika).

 

Powoli teren wokół zbiornika przeobraża się i powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych pod wypoczynek z reguły są to domki campingowe i pola namiotowe. Niestety od roku 2018 nie ma już bazy sportów wodnych. Na terenie akwenu działają kluby i stowarzyszenia żeglarskie.

 

Do uprawiania windsurfingu nadają się (przede wszystkim) dwa miejsca (na mapie oznaczone strzałkami): Mizerna i Frydman. Jest do nich łatwy dojazd i korzystać z nich należy w zależności od kierunku wiatru.

 

kliknij aby powiększyć

mapa jeziora z lokalizacją miejsc do pływania

 


 

lokalizacja jez.Czorsztyńskiego

1. FRYDMAN

brak informacji o tym miejscu

 

1. ZATOKA MIZERNA  - zobacz

Dojazd: bardzo wygodny, praktycznie na sam spot dojeżdżamy po asfalcie. jadąc drogą wzdłuż jeziora w miejscowości Mizerna znajdują się oznakowania prowadzące pod sam spot

Taklowanie sprzętu: spot w Mizernej, to wielka łąka, na której swobodnie można zaparkować samochody i otaklować sprzęt. Od 2018 roku obszar spotu nieco się powiększył, gdyż zlikwidowana została baza sportów wodnych. W tym miejscu powstał obszar z dobrym dojazdem i dojściem do wody. Korzystanie z miejsca jest bezpłatne.
Czasem udaj się wykorzystać do taklowania sprzętu i startu obszar starej drogi asfaltowej, która została zalana przez wody zbiornika, Niestety obecnie postawiona tam znak zakazu wjazdu, a bramę zamknięto na kłódkę (nie wiem dlaczego). 

Zejście do wody: zejście w zależności pod poziomu wody w zbiorniku, albo po trawce albo po ziemi. Jeśli stan wody jest niższy niestety tworzy się błotko, gdyż gleba w tym miejscu jest gliniasta (w okresie letnim można pływać bez butów).

Wiatr: Na ten akwen najlepiej przyjechać jeśli wiatr wieje z kierunków zachodnich lub północno zachodnich (bardzo często następuje podbicie wiatru). Przy wschodnim wietrze tez nieźle podwiewa. Halny czyli wiatr z południa wchodzi słabo.

Wady: Słabe zaplecze sanitarne

Dodatkowe informacje:

spot w sezonie

spot po sezonie

 

3. LAPSZE NIŻNE - zobacz

Dojazd: bardzo wygodny, praktycznie sam spot dojeżdżamy po asfalcie (jedynie ostatnie 100/200 metrów musimy pojechać drogą bitą)

Taklowanie sprzętu: spot niewielka łąka z małą ilością miejsca do taklowania czy zaparkowania samochodu (więcej informacji wkrótce).

Zejście do wody: zejście w zależności pod poziomu wody w zbiorniku, albo po trawce albo po kamieniach. Mało miejsca na swobodne zostawienie sprzętu na brzegu.

Wiatr: więcej informacji wkrótce - liczymy, że dobrze będzie wchodził południowy-wschód

Wady: Słabe zaplecze sanitarne

 

 

lokalizacja spotów nad jeziorem

 

ZATOKA MIZERNA

 

 

 

 

 


ZBIONIK CZOSZTYN - informacje ogólne
Jeżeli lubisz góry a przy okazji jesteś miłośnikiem sportów wodnych warto wiedzieć, że można pogodzić te dwie pasje ze sobą. Zaledwie 40 km od Zakopanego (i tylko 20 km od Nowego targu w kierunku północno-wschodnim znajduje się zbiornik wodny CZORSTYN.
Wybudowana w latach 1975-1997 zapora liczy sobie 56 m wysokości może zretencjonować od 36,5 mln m³ do 234,5 mln m³ wody tworząc jezioro o powierzchni od 4,15 km² do 13,35 km² (zazwyczaj wynosi ona jednak około 11 km²). Głębokość zbiornika w okolicach zapory w Niedzicy osiąga 50 metrów i zmniejsza się w stronę cofki, czyli miejsca gdzie uchodzi główny dopływ zbiornika – rzeka Dunajec. Głębokość średnia przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi ok. 17,6 m.
Zadaniem zbiornika jest przede wszystkim ochrona przeciwpowodziowa ale zbiornik ma również znaczenie przyrodniczyo-krajobrazowe. Zbiornik Czorsztyński poprawia również warunki spływu przełomem pienińskim, podwyższając przepływy minimalne typowe dla okresów posusznych. Coraz większą popularność zyskuje także jako atrakcyjne miejsce nadwodnego wypoczynku z możliwością: kąpieli, żeglowania, wędkowania i nurkowania. Ważną funkcją Zbiornika Czorsztyńskiego jest produkcja energii elektrycznej przez elektrownię szczytowo-pompową o mocy 92 MW, usytuowaną w jego zaporze.


windsurfing dziobak czorsztyn