> początek

> info o spocie

> galeria

> panoramy

> pogoda

> agroturystyka

> strona wind

> strona główna

> kontakt

 

aktualizacja: 06/11/23

aktualizacja:06/11/23

 

  Po jeziorze Klimkówka pływaliśmy jako pierwsi, było to jeszcze w czasach kiedy Klimkówka była napełniana po raz pierwszy. Rozegrały się wtedy tam pierwsze zawody, na które cały sprzęt został przywieziony z nad jeziora Rożnowskiego....

Teraz nad Klimkówkę przyjeżdżają tłumy - ale brak zagospodarowania (zaplecza turystycznego) jest tak samo dotkliwy jak przed laty....  (zobacz mapę jeziora)


Widok na zaporę

Widok na zaporę w wietrzny dzień

Jezioro Klimkówka położone jest w województwie małopolskim, około 19 km na południe od Gorlic. Jest pięknym, zalanym w 1995 roku sztucznym, górskim jeziorem. Zbiornik ten powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Ropa. Powierzchnia zbiornika to około 300 ha, głębokość ponad 25 metrów. Zalew ma wydłużony kształt w kierunku południowy-wschód, północny-zachód. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych jest doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu i stanowi pewną alternatywę dla osób uprawiających ten sport na południu Polski.
Bliskość gór, usytuowanie i znaczna wysokość powodują, że wieją tu znacznie silniejsze wiatry niż na innych jeziorach regionu. Należy podkreślić, że dotyczy to jedynie wiatrów z kierunków południowych. W przypadku kierunku wiatru innego niż południowy nad jeziorem jest cisza lub wiatr bardzo kręci. Nad zalewem najsilniej wieje w okresie gdy nad Polskę napływa ciepłe powietrze z południa, wówczas możemy zastać najlepsze warunki do surfowania. W takich warunkach możemy się spodziewać sytuacji w której, na nizinach jest prawie cisza, a nad jeziorem (4-5)B. Przy wietrze halnym może wiać nawet 7B.

Jak na śródlądzie wiatry są bardzo równe. Cechą charakterystyczną jest również to, że prędkość wiatru nasila się po południu i wieje do wieczora. Napływające powietrze z południa zwykle jest suche, co pociąga za sobą fakt, że w wietrzne dni zawsze jest piękna, słoneczna pogoda. Woda w jeziorze jest I klasy czystości i jest zimniejsza od jezior nizinnych o jakieś 3-4 stopnie. Niestety na brzegach nie ma piasku, a zamiast tego "muł", w którym człowiek zapada się po kostki (można się przyzwyczaić).
Windsurferzy zjeżdżają nad jezioro w dwóch miejscach: pierwsze przy przystani WOPR, drugie w połowie jeziora i tu jest chyba najlepiej. W obu miejscach dużo placu na camping, brak wędkarzy, spokój. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się na początku jeziora, jest dobrze zaopatrzony.
Autor: Artur Chorzępa
opublikowano: 2001-07-02


Widok na jezioro od zapory

Widok na bazę WOPR

Tęcza nad jeziorem

Cerkiew nad jeziorem



INFORMACJA O SPOTACH

SŁONECZNA PRZYSTAŃ

Stara droga asfaltowa (pierwszy zjazd od zapory). Droga schodzi do samego jeziora, a nawet jeszcze dalej. Przejazd bywa zablokowany szlabanem, a wzdłuż drogi jest zakaz parkowania. Obok jest jest Słoneczna przystań czyli knajpa z dość dużym płatnym parkingiem. Przy zbiorniku znajduje się kamienista plaża, z której można wystartować.

Niestety w sezonie spora liczba ludzi i aut ogranicza dostęp do akwenu, za to jest to świetne miejsce w okresach kiedy nie ma wody w zbiorniku (bywało tak w kilku poprzednich sezonach)

PLAŻA W KLIMKÓWCE

Gminny ośrodek, które (z reguły do 15 czerwca) jest dostępny bezpłatnie (później wjazd jest płatny). Spory parking i niezłe zaplecze pozwalają na komfortowy dostęp do wody. Za to wzdłuż brzegi znajdują się plażo-trybuny, a sam brzeg zbiornika wysypany jest piaskiem. Bez problemu można otaklować sprzęt i wystartować. Dla kite'ów polecam teren z mniejszą ilością przeszkód (lampa) położony bliżej Stanicy WOPR.

W sezonie spora liczba plażowiczów może ograniczyć dostęp do wody.

SPORT&SOUL (NASZ ULUBIONY SPOT)

Dojazd: obecnie dojazd jest utrudniony. Droga dojazdowa została zamknięta, a na spot można wjechać poprzez sąsiednią działkę, ale tylko za indywidualną zgodą właściciela. Nad wodę zjeżdża się po gruntowej drodze o dużym (wjazd na łąkę przez ścieżkę rowerową). Z uwagi na ścieżkę rowerową, przy wysokim stanie wody, miejsca do parkowania i taklowania nie jest za dużo, niemniej jednak sporo amatorów sportów wodnych powinno się zmieścić.

Taklowanie sprzętu: spot do wielka łąka, więc sprzęt takluje się na trawie

Zejście do wody: brzeg pokryty trawą, ale wysoki stan wody utrzymuje się tylko na wiosnę i jesienią. W pozostałym okresie stan wody dużo niższy, więc zejście do wody odbywa się po gruncie pokrytym ziemią i kamieniami (czasem warto zabrać klapki nad samą wodę)

Wiatr: idealny akwen przy kierunkach południowych, z reguły wówczas następuje podbicie siły wiatru o 1-3 stopni Bf. Jeśli jednak wiatr nie wieje idealnie z południa wówczas może przychodzić on w szkwałach. Przy kierunkach północnych również wieje nieźle, ale przy tych kierunkach wiatru warto pojechać nad słowacką Domasę


DOJAZD

Jezioro jest położone około 35 km od Nowego Sącza (kierunek Grybów - Gorlice). W miejscowości Ropa przy stacji paliwowej należy skręcić w prawo i dalej za drogą aż do zbiornika...


SPORT&SOUL (NASZ ULUBIONY SPOT) - AKTUALNE REGUŁY DOJAZDU

Rok 2021 przyniósł zmiany związane z dojazdem na spot. Według nas niefortunnie zaprojektowana i wykonana ścieżka rowerowa (ścieżka na mapie oznaczona kolorem pomarańczowym) skutecznie odcięła wiele ścieżek i dróg dojazdowych umożliwiających dotarcie nad wody zbiornika. Nasz spot również został odcięty od poprzedniej drogi dojazdowej.

W związku z tym oto reguły dojazdu i korzystania ze spotu:

Ze spotu (obszar na mapie oznaczony kolorem żółtym) może korzystać każdy, kto dojedzie lub dojdzie na miejsce (nie gwarantujemy możliwości dojazdu!). Aby utrzymać spot musimy każdego roku płacić za dzierżawę i koszenie. Spot nie jest komercyjnym miejsce, dlatego na dzierżawę i koszenie robimy składkę na zrzutka.pl. Będziemy bardzo wdzięczni wszystkim korzystającym ze spotu za wpłatę na utrzymanie tego miejsca (kwota według uznania). Z góry serdecznie dziękujemy i liczymy na rozpowszechnienie tej informacji wśród znajomych.

Na spot bezpośrednio nie ma wjazdu, ale można skorzystać z sąsiadującej działki, która posiada wjazd z głównej drogi asfaltowej (droga na mapie oznaczona kolorem zielonym),  aby wjechać na spot należy u właściciela działki wykupić klucz. Każdy samodzielnie wykuje klucz, gdyż właściciel rejestruje i kontroluje dystrybucje kluczy (więcej informacji na priv). Uwaga: klucza nie należy kopiować i udostępniać osobom trzecim. na tym punkcie właściciel działki jest dość uczulony.

Alternatywnym sposobem dojazdu jest skorzystanie z drogi oznaczonej na mapie kolorem fioletowym. Niestety nie ma gwarancji dojazdu tą drogą.

na spocie samochody parkujemy tylko po jednej stronie (w zależności od kierunku wiatru). w razie braku miejsc można zaparkować samochód wzdłuż ścieżki rowerowej (w północnej części spotu). proszę jednak pamiętać, aby nie blokować wyjazdu!