Zobacz również:

Fuerteventura 2005/2006

Gran Canaria 2008

Fuerteventura 2011

Fuerteventura 2012

Tenerifa 2013

ODWIEDZONE MIEJSCA

To już piąta wizyta na wyspie Fuerteventura. Podczas poprzednich odwiedzin udało nam się (praktycznie) zwiedzić całą wyspę i zobaczyć najciekawsze jej miejsca. Oczywiście zawsze odkrywamy cos nowego, tak też było i tym razem (tym bardziej, że na wyspie zachodzą zmiany - czasem mniejsze, a czasem większe).

W tym roku skoncentrowaliśmy się na po południowej części wyspy, gdyż w tym właśnie rejonie przyszło nam mieszkać i pływać. Więcej informacji o wyspie i odwiedzonych miejscach w poprzednich wyprawach można znaleźć na stronie Fuerteventura 2011

 

Oto lista odwiedzonych miejsc (od góry wyspy):

 

Sotavento 1 - Barranco de la Blaca - baza windsurfignowo-kite'owa Rene Egli

Plaża Sotavento 1, to najbardziej znane miejsce na wyspie Fuerteventura - najbardziej znane przez deskarzy i kiciarzy. Wręcz kultowy spot na którym znajduje się baza Rene Egli i gdzie odbywają się zawody PWA. Miejsce znajduje się na wschodnim brzegu wyspy, w południowej jej części i jest położone poniżej miejscowości Costa Calma. Więcej informacji znajduje się na stronie Fuerteventura 2011 (procenter1).

Niestety (od ostatniego pobytu) zmieniła sie linia brzegowa, została zabrana część plaży, co spowodowało, że na spocie nie pojawiają się za często zbyt duże fale. Generalnie pływa się po czopowatej wodzie, która podczas silnych wiatrów staje się uciążliwa. Przy brzegu wiatr jest nieco słabszy. Podczas przypływów może pojawić się dość duży przybój, ale nie jest on trudny do pokonania. Niemniej jednak z uwagi parkowanie, dostęp, taklowanie i możliwość plażowania bez konieczności narażania się na podmuchy piasku, jest to (według mnie) najlepsze miejsce do uprawiania windsurfingu w tej części wyspy.

Dojazd do miejsca jest prostu. Na miejscu znajdują sie duże parkingi, nie koniecznie przy samej plaży, ale bardzo łatwo można się zorientować gdzie dobrze jest zostawić samochód.

Przy bazie znajduje się zaplecze w postaci toalet i leżaków (leżaki płatne 4 eur za dzień użytkowania). W czasie odpływu (nieco na północ) odsłania się kawałek plaży (pod skalami), który jest świetnym miejscem do plażowania i do otaklowania lub roztaklowania sprzętu. Miejsce to oprócz piaszczystego podłoża posiada osłonę od wiatru w postaci skalnego brzegu oraz jest tam możliwość rozlokowania się na kamieniach lub skałach (bez konieczności plażowania na piasku. Niestety podczas przypływu (zwłaszcza jak mocno wieje) obszar ten jest zalewany przez ocean. W tym miejscu można spotkać mocno wiewiórki, które można łatwo zaprzyjaźnić częstując je jedzeniem.

W bazie Rene Egli można wypożyczyć sprzęt windsurfignowy i kite'owy, skorzystać z pojazdów typu bojer na kółkach, wynająć instruktora. Niestety wszystko kosztuje i to dość dużo. W bazie znajduje się również foto punkt. Co jakiś czas na wodzie pojawia się ponton oznaczony flagą, z którego są wykonywane profesjonalne zdjęcia, które następnie można kupić (na miejscu lub przez stronę internetową).

Zobacz również informacje o bodyboardzie na Sotavento 1 oraz informacje o windsurfingu

 


 


Sotavento 2 - Barranco de Pecenescal - baza windsurfignowo Mistral Club

Plaża Sotavento 2 znajduje się na wschodnim brzegu wyspy, w południowej jej części i jest położona poniżej (na południe) od plaży Sotavento 1 i miejscowości Costa Calma. Więcej informacji znajduje się na stronie Fuerteventura 2011 (Procenter 2).

Na miejscu znajduje się baza windsuringowa Mistral Club, gdzie można wypożyczyć sprzęt lub pobrać lekcje windsurfingu. Przy bazie znajduje się dość duży parking, gdzie bez wiekszych problemów mozna otaklowac lub roztaklować sprzęt. Niestety od parkingu do wody jest dość duża odległość, którą trzeba pokonać i niezależnie od tego czy w kierunku oceanu (z wiatrem) czy z powrotem (pod wiatr) jest ciężko (zwłaszcza gdy musimy dźwigać zestaw).

Bardzo szeroka piaszczysta plaża stanowi urokliwe miejsce, niestety położona w przesmyku miedzy górami jest narażona na nieustanne ataki wiatru i piasku (i nie ma specjalnie sposobu, aby się od tego osłonić).

Podczas ostatniego pobytu był to mój ulubiony spot z uwagi na występowanie dość dużych regularnych fal. Niestety zmiana linii brzegowej spowodowała, że fale stały się mniejsze, a uciążliwości związane z piaskiem, który od lekkich uderzeń może nawet sprawiać ból (przy silnym wietrze), dlatego w tym roku nie korzystałem z tego miejsca.

Dostęp do oceanu jest dość łatwy. Szeroka płycizna daje możliwość  swobodnego startu i pływania na desce. W miarę płaska woda powoduje, że zarówno nauka, jak i  pływanie freeride'owy czy freestyle'owe nie sprawia żadnych trudności.

Zobacz również informacje o windsurfingu

 

Mal Nombre (plaża)

Niezwykle urokliwa plaża znajduje się w niewielkiej miejscowości Mal Nobmre. Miejsce ta położone jest na południe od miejscowości Costa Calma (niedaleko od Morro Jable). Aby dojechać do Mal Nobre należy zjechać z autostrady i kierować się zgodnie z oznaczeniami w kierunku plaży. Dojazd do niej nie jest zbyt atrakcyjny, gdyż widzie obok nieczynnego ośrodka wypoczynkowego i obszaru rozpadlin skalnych. Przy plaży znajduje sie parking, restauracja, można również wypożyczyć leżaki i parasole.

Urok tego miejsca polega na tym, że szeroka, piaszczysta plaża otacza lagunę, która od strony oceanu jest ograniczona piaszczystą łachą. Niestety taki układ jest dostępny tylko podczas dopływu. Podczas przypływu poziom wody podnosi się i laguna znika pod wodą.

Według mnie może to być niezłe miejsce do uprawiania windsurfingu, z uwagi na obszar fal znajdujący się przy lagunie oraz występowanie silnego wiatru, która spada na plażę i lagunę wykorzystując ukształtowanie terenu. Niestety nie udało mi się sprawdzić moich przypuszczeń.

 

 

  

Butihondo (plaża)

Butihondo to typowa turystyczna miejscowość położona nieco na północ od Morro Jable (trzeba zjechać z autostrady kierując się według drogowskazów). Znajduje się tutaj szereg ośrodków i apartamentów wypoczynkowych, plaża oraz supermarket Mercadonna. Mercadonna to nasz ulubiony sklep, gdzie (oprócz kleju) można kupić wszystkie artykuły spożywcze i przemysłowe potrzebne na codzień.

W tej miejscowości znajduje się również plaża. Plaża jest piaszczysta, ale otacza ją obszar kamienisty. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole. Przy plaży znajdują się przebieralnie i prysznic. Dojazd do plaży po nieasfaltowej drodze wzdłuż (wyschniętego) koryta rzeki. Przy plaży znajduje się dość duży parking.

 

 

 

 

 

 

  

Morro Jable

Kiedyś mała wioska rybacka z charakterystyczną latarnią morską licząca zaledwie 200 mieszkańców, położona na południowym wybrzeżu wyspy Fuerteventura. Obecnie miejscowość przybrała rangę międzynarodowego kurortu z 16 tysiącami miejsc dla turystów. Morro Jable oferuje kilometry złotych piaszczystych plaż, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, wspaniałe hotele, sklepu, bary i restauracje. Stara część miasta zachowała jednak swój pierwotny charakter.

W roku 2015 przyszło nam mieszkać w tej miejscowości i kilkakrotnie odwiedzaliśmy ją z uwagi na prozę życia czyli zakupy. W miejscowości tej znajduje się supermarket SPAR oraz mnóstwo sklepów z pamiątkami (bardzo różnego formatu). Generalnie wzdłuż głównej ulicy (wysadzanej palmami) ulicy Morro Jable po jednej stronie znajdują się sklepy i aparatamenty, a po drugiej plaża. W Morro Jable znajduje się również port.

Więcej o miejscowości Morro Jable można dowiedzieć się ze strony Fuerteventura 2011 - Morro Jable

 

 

Cofete (plaża)

Cofete to rozległe plaże położne na zachodnim brzegu wyspy Fuerteventura (mniej więcej na wysokości miasta Morro Jable). Dojazd do tego miejsca wiedzie krętymi, wąskimi i bitymi drogami. Dostęp do Cofete jest strzeżony przez przełęcz, a góry wokół plaż są spowite w chmurach. Tworzy to trochę horrorystyczny klimat. Jeżeli jednak podejmie się wyzwanie, pokona strach i przejedzie drogę do Cofete otrzyma się w zamian wspaniałe widoki, cudowne plaże i możliwość kąpieli i zabawy z naprawdę dużymi falami.

W Cofete jest kilka gospodarstw, restauracja, pomnik i cmentarz. Dla nas najciekawsze były piaszczyste plaże i fale. Chmury zatrzymujące się na wysokich szczytach otaczających to miejsce tworzą specyficzny klimat: jest niech chłodniej, nieco mniej słońca - czyli mniej gorąco.

Oprócz kąpieli w oceanie udało nam się nieźle pojeździć na bodyboardzie. Co prawda fale występujące w tym miejscu ostro się załamują i (jak sądzę) ciężko je wykorzystać do surfingu, a na pewno nie można było ich wykorzystać do windsurfingu, gdyż wiatr był słaby. to jednak bodyboard sprawdził się wyśmienicie.

Więcej informacji o Cofete i okolicy można znaleźć na stronie z wyprawy Fuerteventura 2012

Zobacz również informacje o bodyboardzie w Cofete